ÖYKÜ YAĞMUR AKENGİN

Severek okuyup hayranı olduğumuz yazarları ne kadar tanıyoruz? Yazarlığa nasıl başladıklarını mesela, biliyor muyuz? Hayatlarındaki anlamlı ve geleceklerini şekillendiren ince detayları? İlk kitaplarını nasıl yayınladıklarını? Zorluk yaşayıp yaşamadıklarını? Çocukluklarında yaşadıkları trajedilerin ya da mutlulukların eserlerine yansıyıp yansımadığını, biliyor muyuz? Hasan Saraç da belli ki benzeri soruların peşine düşerek kendi okuma deneyimlerinden yola çıkıp yazarları mercek altına aldığı bir kitaba imza atmış, Yazdıklarıyla Yaşayanlar. Eserlerinden, haklarında yazılmış kitaplardan derlediği bilgileri biraya getirerek yerli ve yabancı yirmi beş seçkin yazarın kısa özgeçmişlerini mercek altına almış. Saraç, kitabında Gabriel Garcia Marquez’den Haruki Murakami’ye, Dostoyevski’den Emberto Eco’ya, Ernest Hemingway’den Albert Camus’ye, Franz Kafka’dan Antoine de Saint-Exupéry’e, Virginia Woolf’tan Stephen King’e, Victor Hugo’dan Jean-Paul Sartre’ye, ve George Orwell’a kadar dünya edebiyatının saygın on dokuz ismini kitaba almış. Saraç, yerli yazarlardan da altısını seçmiş. Kitapta Sevgi Soysal, Oğuz Atay, Ahmet Hamdi Tanpınar, Halide Edip Adıvar, Peyami Safa ve Sabahattin Ali’yle ilgili pek çok yeni ve ilginç bilgi bulmak mümkün.

Portakal Kitap etiketiyle yayımlanan Yazdıklarıyla Yaşayanlar kitabı, yazarların hayatlarını derinlemesine inceleyen bir kitap değil. Hap gibi kısa ve öz bilgilerle yazarı tanıtıcı, hayatlarından kesitler sunan Yazdıklarıyla Yaşayanlar kitabı, özellikle henüz bu büyük yazarları okuma imkânı bulamamış insanlar için önemli bir “okuma listesi” olarak da ele alınabilir. Özellikle genç okuyucular, dünyanın dört bir yanından seçilmiş bu büyük yazarlarla ilgili her yerde bulunamayacak önemli bilgi ve ilginç anekdotları çok sevecekler. Genç okur, bu kitapla hem yazarları tanıma imkânı bulacak hem de yazmaya hevesi varsa kendine bir yol da çizmiş olacaktır. Başlangıçta yazarı bekleyen muhtemel tehlikeler, zorluklar ve acılar, genç yazar adaylarına uyarıcı görevi görebilir.

Yazdıklarıyla Yaşayanlar kitabında neler mi var? Mesela Kolombiya’nın yetiştirdiği en büyük yazar olarak kabul edilen Gabriel Garcia Marquez’in yazarlığında ilk paragrafın önemi öğrenilebilir. Ya da başına dert olan çıbanı, roman kahramanı Albay Buendia’ya bulaştırdığını, çıbanın onda bir daha hiç çıkmadığını! Veya Sabahattin Ali’nin bir ev toplantısında okuduğu şiir nedeniyle ihbar edilip ömrünün sonuna kadar peşini bırakmayacak ve en sonunda da canını alacak “sinsi sicil”in adım adım nasıl büyüdüğünü. Peyami Safa’nın çocukluğunda yaşadığı bir trajedinin yazdığı tüm eserlere nasıl sindiğini…

Kitapta anlatılan yazar hikâyeleri arasında en ilginçlerinden biri de Japon edebiyatının son yıllara damgasını vuran ismi Haruki Murakami’ye ait. Kendi halinde, sıradan bir caz kulübü işletmecisiyken, tek başına beysbol maçı izlediği bir gün, içinden aniden roman yazma isteği oluşuyor. O istekle başlayan yazma serüveni, Murakami’yi bugün dünyanın dört bir yanında yüz milyonlarca okura ulaşan büyük bir yazar haline getirmiş. Son yıllarda Nobel Edebiyat Ödülü’nün gedikli “adayı” haline gelen Murakami’nin hikâyesi şaşırtıcı detaylarla dolu.

MARK TWAİN ÖLÜ TARİHİNİ BİLMİŞ! 

Korku edebiyatı denince şüphesiz Stephen King ismi ilk akla gelendir. Yazdığı yüzü aşkın kitap, sadece edebiyatın değil sinemanın da en büyük “korku ve karanlık” ihtiyacını karşılayan dev bir fabrika gibi. Eserlerindeki şiddet, korku ve gerilimi, çocukluğunda yaşadığı üzücü bir olaya bağlayan soruları her zaman cevapsız bıraktığını öğrendiğimiz King’in ilk kazandığı telifle yaptığı şey ise okuru güldürecek cinsten. King’in zaman zaman saplandığı uyuşturucu, alkol ve hap bağımlılığına da değinen Hasan Saraç, bu çok üretken yazarın hayatındaki dönüm noktalarına tek tek değinmiş. Kitaptaki ilginç hikâyelerden biri de Mark Twain’e ait. Onun hayatıyla ilgili bilgilerin ilki, gerçek adının “Mark Twain” olmadığının öğrenilmesi. Osmanlı’nın son döneminde yolu İstanbul’a da düşen Mark Twain’in başından geçen sayısız macera ve başarısız iş girişimi de dikkat çekici bilgiler arasında. Onunla ilgili en şaşırtıcı bilgi ise şu: Öleceği tarihi önceden bilen Twain, tam da belirttiği tarihte kalp krizi geçirerek hayatını kaybeder.

Türkçe edebiyatta daha çok Sinekli Bakkal, Vurun Kahpeye, Handan, Ateşten Gömlek gibi romanlarıyla tanınan Halide Edip Adıvar’a ayrılan bölümde, bu dirençli kadının yaşamıyla ilgili birçok yeni bilgi edinmek mümkün. Adıvar’ın sadece yazar ya da aktivist yönlerini değil, çevirmen, öğretmen, devlet memuru yönlerine de sıklıkla vurgu yapılan kitapta, ömrü sürekli savaşmakla geçmiş Adıvar’ın kadın mücadelesindeki yerine de vurgu yapılıyor. Yazar, “Biyografisine Sığmayan Kadın” namlı Halide Edip’i yakından tanımak isteyenler için detaylı bilgiler sunuyor.

Yazdıklarıyla Yaşayanlar kitabı, “yazdıklarıyla ufkumuzu açan, duygu ve düşünce dünyamızı zenginleştiren” yazarlar arasından yapılmış bir seçki. Bir de önemli bir “okuma listesi”. Bugün yaşayan ya da yüzyıllar önce ölmüş hangi yazarları bulup okumalıyım, diye düşünenler hiç sakınmadan bu kitaptaki yazarlarla tanışabilir.